Eğitim Politikaları Başkanlığı

Eğitimde Bu Hafta 16-22 Kasım 2020 Eğitimde Bu Hafta 16-22 Kasım 2020

22 Kas 2020

MEB’DEN HABERLER

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından "Kitabım Hep Açık; Okulda, Evde, Öğretmenimle, Ailemle" ilkokul çalışma kitapları ve ortaokul dijital çalışma sayfaları tanıtım programı gerçekleştirildi. Toplatıda yapılan açıklamaya göre; 18 milyon öğrenciye yönelik ücretsiz ders kitaplarının ardından ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin derslerine yardımcı kaynak niteliği taşıyan 17,5 milyon kitap okullara ücretsiz dağıtıldı.

İlkokulda her sınıf seviyesi için ayrı ayrı olmak üzere Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri ve sosyal bilgiler derslerine özgü hazırlanan 14 çalışma kitabı ilk kez 2020-2021 eğitim öğretim yılında 4 milyon 953 bin 877 öğrenci için ücretsiz dağıtıldı ve ayrıca EBA'da da yayınlandı.

Ortaokul kademesinde ise her sınıf seviyesi için ayrı ayrı olmak üzere Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinde çalışma sayfaları şeklinde 112 fasikülden oluşan 16 kitap hazırlandı ve EBA'da öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunuldu. Ortaokul düzeyinde hazırlanan ve elektronik ortamda yayınlanacak materyallerden yaklaşık 5 milyon öğrenci yararlanacak.

Mesleki eğitimde yıllardan beri dile getirilen kronik sorunlar birer birer çözülmeye başlanması amacıyla "Mesleki Eğitimde 1.000 Okul" projesinin hayata geçirildiği duyuruldu.

Projenin odağında, mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmenin tüm meslek okullarımıza yaygınlaştırılması ve mesleki eğitimin kalitesinin artırılmasının yer aldığı ifade edildi.

Proje, mevcut 3 bin 259 mesleki ve teknik Anadolu lisesinden bin mesleki ve teknik Anadolu lisesini kapsıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında Koronavirüs ile mücadelede alınan ek tedbirleri açıkladı. Buna göre tüm eğitim öğretim faaliyetleri 31 Aralık'a kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecek.

9. sınıfların ders çizelgelerinde bulunan derslerin alan, yaşam ve temel becerileri esas alan etkinlikleri içeren kaynaklar erişime açıldı. Kaynaklar 20 Kasım tarihi itibariyle öğrencilerle paylaşıldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

ÖSYM’DEN HABERLER

2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020-EKPSS) temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı.

2020-DGS Ek Yerleştirme Sonuçları açıklandı.

2020-KPSS Ortaöğretim Sınavı 22 Kasım 2020’de gerçekleştirildi.

YÖK’TEN HABERLER

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) girişimiyle Gazi, Ankara ve Ortadoğu Teknik Üniversitelerinin güçleri birleştirilerek ortak Ar-Ge için Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÖROM) kuruldu. Böylece, alanında öne çıkmış üniversitelerin stratejik konularda yapacakları ortak Ar-Ge çalışmalarıyla kamu kaynaklarının etkin kullanımını amaçlayan Türkiye'deki ilk model hayata geçirilmiş oldu.

HAFTANIN GÜNDEMİ:

Okullarda ders başı 23 Kasım 2020 Pazartesi gün uzaktan eğitim ile yapılacak.

24 Kasım Öğretmenler günü Salı günü kutlanacak.

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #HAFTALIK EĞITIM GÜNDEM RAPORU

SONRAKİ HABER

Öğretmenin İyi Olma Hali, Eğitimin Niteliğini, Öğrencinin İyi Olma Halini ve Başarısını da Etkiler

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

22 Kas 2020