Eğitim Politikaları Başkanlığı

Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

02 Eki 2020

Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni düzenlemeye göre özellikle az öğrencisi bulunan köy okullarının kapatılması zorlaştırıldı.

Eskiden 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda okuyan toplam öğrenci sayısı 10’un altına düşen ilkokullar bir şart gerekmeden kapatılıyordu. Yeni düzenlemeye göre, 1-4’üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda 10’un altına düşmesi durumunda; ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri halinde, öğrenci sayısına bakılmayacak. Valilik uygun görürse bakanlıkça bu okulların açık kalması sağlanacak. Bu şartlar hariç toplam öğrenci sayısının okul öncesi ve ilkokullarda 10’un altına düşmesi halinde kurum kapatılacak. Ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve yatılı bölge ortaokullarında öğrenci sayısının 40’ın altına düşmesi halinde kurum kapatılıyordu. Yeni düzenlemeye göre öğrenci sayısının 40’ın değil 30’un altına düşmesi halinde kurum kapatılabilecek. Ortaöğretim kurumlarında ise öğrenci sayısının 40’ın altına düşmesi halinde kurum kapatılacak.

Ortaokul ve imam hatip ortaokulu açılabilmesi için 32 derslik şartı getiriliyor. 5’inci sınıfta en az 15 ya da toplamda 30 öğrenci olması halinde de fen dersliği, görsel sanatlar atölyesi ya da müzik dersliği, teknoloji ve tasarım atölyesi ile spor veya drama salonu bulunması gerekecek.

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #MEVZUAT DEĞIŞIKLIĞI

SONRAKİ HABER

Eğitimde Bu Hafta 28 Eylül - 4 Ekim 2020

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

02 Eki 2020