Eğitim Politikaları Başkanlığı

Deva Partisi Eğitim Politikaları Başkanlığı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Açılışı Hakkında Öneriler Deva Partisi Eğitim Politikaları Başkanlığı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Açılışı Hakkında Öneriler

10 Tem 2020

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı takvimi 11 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanmış, özel okullar için telafi eğitimleri 17 Ağustos 2020 olarak belirlenirken 31 Ağustos 2020 tarihinde eğitim-öğretim yılının başlayacağı açıklanmıştı.

 • Gelinen noktada, Bilim Kurulunun tavsiye kararı üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılının açılması için aşamalı ve seyreltilmiş bir model ile eğitime 31 Ağustos 2020’de uzaktan eğitim yoluyla, 21 Eylül 2020’de ise yüz yüze eğitime Bilim Kurulunca tavsiye edilen sınıflarda kademeli ve seyreltilmiş olarak başlanması, yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler için de EBA TV ve uzaktan eğitim aracılığıyla eğitime devam edilmesi kararı alındığı açıklandı.
 • Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise yüksek öğretimde 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı takviminin 1 Ekim 2020 tarihinden sonra başlayacak şekilde planlanması kararı alındığı belirtildi.
 • Biz ülkemizin geleceğini şekillendirecek öncelikli konular arasında eğitimin önemine inanıyoruz. Bu nedenle COVID-19 sürecinde eğitimin sürdürülebilir olması için alınması gereken tedbirlere dikkat çekmeyi bir görev biliyoruz.
 • Öncelikle okulların uzaktan eğitimi en iyi şekilde verebilmesi, yüz yüze eğitim ortamının sağlanabilmesi için mutlaka fon ayrılmalı ve okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim kurumlarının ihtiyaçları ile orantılı olarak maddi destek sağlanmalıdır.
 • Uzaktan eğitim sürecinin öğrenme kaybına yol açmasını önlemek amacıyla öğrencilerin uzaktan eğitime erişimini sağlayacak altyapıya yatırım yapılmalı, öğrencilerin internet erişimlerini destekleyici tedbirler alınmalıdır.
 • Öncelikle ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin eğitimlerine evden devam edebilmelerini teminen çalışan ebeveynlerden en az birinin uzaktan eğitim sırasında öğrenciye evinde eşlik etmesi için gereken düzenlemeler yapılmalıdır.
 • 0-7 yaş arasında çocukların edindiği bilgilerin tüm yaşamlarını etkileyecek öğrenmeyi içerdiği ve bu dönemde yaşanacak öğrenme kaybının ileriki yaşlarda telafi edilemeyeceği de dikkate alınmak suretiyle uzaktan eğitim yoluyla verilecek okul öncesi eğitim-anaokulu müfredatını desteklemek üzere ailelere rehberlik edecek ve destek olacak eğitim destek materyallerinin evlere ulaştırılması sağlanmalıdır.
 • Ortaokul düzeyinde ise özellikle matematik, fen bilgisi ve yabancı dil bilgisi eğitiminde uzaktan eğitimi tamamlayıcı eğitim destek materyalleri ile öğrencilerin kendi kendilerine öğrenme süreçleri teşvik edilmeli ve öğrenme kayıpları en aza indirilmelidir.
 • Lise düzeyinde öğrencilerin bilgi, birikim ve becerilerini destekleyici, ilerideki meslek seçimleri için de rehberlik edecek eğitim destek programları geliştirilmeli ve öğrencilerin kullanımına sunulmalıdır.
 • Öte yandan yüz yüze eğitime hazırlık kapsamında tüm seviyelerdeki öğretim kurumlarında ateş ölçer, maske, dezenfektan, sterilizasyon ekipmanı, dezenfeksiyon ekipmanı gibi malzemeleri içeren sağlık destek kitlerinin alımının yanı sıra her sınıf ortamı için de hijyen ve temizlik koşullarının üst düzeye çıkarılması, kişisel temizlik için kullanılan tuvalet, lavabo sayıları artırılarak hijyen ve temizliklerinin düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır.
 • Öğretim kurumlarında fiziksel mesafe kurallarının uygulanmasını teminen alınacak tedbirlerin yanı sıra okul servislerinde de fiziksel mesafe, maske, dezenfeksiyon tedbirlerinin uygulanması mutlaka sağlanmalı, denetimler için ekipler görevlendirilmelidir.
 • Öğrenciler, eğiticiler ve eğitim çalışanları için düzenli test uygulaması gerçekleştirilmelidir. Bu testler sonucunda pozitif çıkan ve evde izolasyonuna karar verilen öğrencilerin öğrenme sürecinin devamı için de destekleyici uzaktan eğitim tedbirleri alınmalıdır.
 • Bu kapsamda uzaktan eğitimin öğrenme üzerindeki etkilerinin iyi analiz edilmesi, yüz yüze eğitime geçilmesi için toplum olarak gereken çabanın gösterilmesi, yüz yüze eğitime geçildiği dönemde ise öğrencilerin mutlaka telafi eğitimine alınması gerektiği hususundaki düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşırız.
 • İLGİLİ ETİKET:
 • #BASIN AÇIKLAMASI

SONRAKİ HABER

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumları Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri hakkında Karar yayımlandı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

10 Tem 2020